Τρίποντο με ελπίδα για... το απίθανο

Νίκη της Δόξας με 1-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να περιμένει πλέον το αυριανό αποτέλεσμα της Καρμιώτισσας

Η Δόξα επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή» με γκολ του Πούριτς στο 68ο λεπτό και ελπίζει σε αυριανή «γκέλα» της Καρμιώτισσας.

Α' Μέρος

Δόξα και Νέα Σαλαμίνα μπήκαν αρκετά ορεξάτες στα πρώτα λεπτά με στόχο να επιτεθούν.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν περισσότερο απειλητικοί στο πρώτο εικοσάλεπτο. Στο 5ο λεπτό ο Φερνάντες από επιχείρησε το σουτ από καλό σημείο αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η Δόξα μετά το εικοσάλεπτο άρχισε να ισορροπεί στο παιχνίδι και άρχιζε να πιέζει εκείνη με την σειρά της. Στο 31ο λεπτό είχε και τη μεγαλύτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο με τον Αλτσέους να υποδέχεται την πάσα από τον Τρούγιτς αλλά το σουτ του κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Ο ρυθμός άρχισε να πέφτει στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και έτσι δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β Μέρος

Η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 51ο λεπτό για να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Τάντι να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το γύρισμα στον Τρούγιτς αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην ευκαιρία της Δόξας και στο 58ο λεπτό ο Ντουρμισάι λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο δεν μπόρεσε να βρει στόχο το σουτ του από πλεονεκτική θέση.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 68ο λεπτό για την Δόξα μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πούριτς έκανε τη κεφαλιά και νίκησε τον Κίσσα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Δόξα πλησίασε και σε δεύτερο γκολ με τον Ασάντε να κάνει το σουτ αλλά ο Κίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 86ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με τον Κουσμάνοβιτς να κάνει το σουτ αλλά ο Αντωνίου απέκρουσε.

Tίποτα το ιδαίτερο δεν έγινε στα τελευταία λεπτά με την Δόξα να παίρνει τη νίκη και να περιμένει σε αυριανή «γκέλα» της Καρμιώτισσας.

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Φοφανά, Τρούγιτς (87′ Προβυδάκης), Σαντίκ (70′ Μέσκα), Ναμπί (76′ Χ. Κυριάκου), Βελκόφσκι, Αλτσέους, Αντωνιάδης, Πούριτς, Ασάντε.

Στον πάγκο: Μανουσόπουλος, Π. Κυριάκου, Λοιζίδης, Αντενόν, Β. Κυριάκου, Χάνι.

Nέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Μιγκελίτο, Φερνάντες (80′ Κονέ), Καρλίτος (71′ Κουζμάνοβιτς), Παπαγεωργίου (57′ Νάρσινγκ), Λέουκο, Γιάνγκα (57′ Ντουρμισάι), Οφόρι, Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κατσιάρης (57′ Μπεχαράνο).

Στον πάγκο: Μελίσσας, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Κουμουρής, Φράγκος, Προκοπίου, Γκουανίνι.

Σκόρερ: 68'Πούριτς/-

Κίτρινες: Φοφανά,Αλτσέους/Λέουκο