Ενωσάρα...μέχρι που το πας;

Η μεταμόρφωση καλά κρατεί, η Ένωση πετάει από νίκη σε νίκη

Το εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής βρήκε νικήτρια την Ένωση, που κέρδισε στο Μακάρειο τον Ολυμπιακό με 1-0. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σημειώθηκε από τον Ντένινγκ (82’), ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα από τα έντεκα βήματα. Η παράβαση έγινε από τον Σωτηρίου που έκανε χέρι εντός περιοχής.

Επίσης πέναλτι θα έπρεπε να δοθεί και στον Ολυμπιακό, καθώς ο Μουλαζίμης μετά από εκτέλεση κόρνερ, στις καθυστερήσεις του αγώνα, έκανε χέρι εντός περιοχής.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Παραλιμνίου έδωσε συνέχεια στο εντυπωσιακό της σερί, καθώς στα τελευταία πέντε παιχνίδια μετρά τέσσερεις νίκες και μια ισοπαλία. Πλέον η Ένωση μετρά 21 βαθμούς και βρίσκεται στην 11η θέση. Στους 24 βαθμούς παρέμεινε ο Ολυμπιακός, που αγνοεί τη νίκη για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι.

Α΄ Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, ενώ έχασε και τις περισσότερες ευκαιρίες. Η Ένωση απείλησε κυρίως από αντεπιθέσεις, αλλά και από μια στατική φάση.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα άνηκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 7’ ο Κοσμά από καλή θέση εντός περιοχής, έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις τελικές, με τον Μάντζη να κάνει την προβολή εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

Ο Ελλαδίτης επιθετικός του Ολυμπιακού, απείλησε την εστία του Γκατσέφσκι άλλες δύο φορές, με μια άστοχη κεφαλιά και μια επίσης άστοχη προβολή, εντός περιοχής.

Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων σημειώθηκε στο 25’, όταν ο Ντένινγκ με μια όμορφη ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή, όμως το τελείωμα του δεν ήταν αρκετά καλό, καθώς έστειλε τη μπάλα έξω.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, στο οποίο μάλιστα δεν καταγράφηκε καμιά τελική στον στόχο.

Β΄ Ημίχρονο

Με γκολ ξεκίνησε η επανάληψη, αφού στο 50’ η Ένωση άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντένινγκ. Ο λόγος που δόθηκε πέναλτι είναι γιατί ο Σωτηρίου έκανε χέρι εντός περιοχής, ενώ την φάση υπέδειξε στον διαιτητή, Κυριακό Χριστοδούλου, το VAR.

Μετά το γκολ του Αργεντίνου, ο Ολυμπιακός κράτησε περισσότερο μπάλα και έψαξε να βρει κενούς χώρους για να απειλήσει. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία και ταυτόχρονα προσπαθούσαν να βγουν μπροστά με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώθηκε στο 66’ όταν ο Πεχλιβάνη με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Γκατσέφσκι να πέσει και να απομακρύνει.

Στο 89’ οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή διπλή ευκαιρία με τον Κοστόφ, ο οποίος με δύο κεφαλιές από κοντινή απόσταση, ανάγκασε τον Γκατσέφσκι σε ισάριθμες σπουδαίες αποκρούσεις.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μουλαζίμης έκανε χέρι εντός περιοχής, όμως λανθασμένα δεν δόθηκε η παράβαση, ενώ στο 93’ Κοστόφ έστειλε τη μπάλα έξω από κοντινή απόσταση.

Highlight: Η φάση στις καθυστερήσεις του αγώνα, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μουλαζίμης έκανε χέρι εντός περιοχής και λανθασμένα δεν δόθηκε η παράβαση. Ο Ολυμπιακός θα είχε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα.

Ολυμπιακός (Λ. Βόκολος): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι (62' Κοστόφ), Μάντζης, Γκουστάβο, Κα, Σαντάνα, Μανρίκε, Πεχλιβάνης (74' Βαν Κέσελ), Ανδρέου, Σωτηρίου.

ΕΝΠ (A. Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Ντένινγκ (92' Μαρκόφσκι), Θεοδώρου (68' Μαισουράτζε), Κοσμά, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαυρουδής (59' Ουντόζι).

Σκόρερ: - / 51' Ντένινγκ.

Κίτρινες: 63' Σαντάνα (3η), 94' Μανρίκε / 37' Μουλαζίμης, 43' Θεοδώρου.

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου.