Ομόνοια: Η «χαλάστρα» και η λύση του προβλήματος με Ηλία!

Το πλάνο του Αυγουστή δούλεψε με ΑΕΛ μέχρι την κόκκινη - Ο Κύπριος φορ μπορεί να δώσει λύση στο πρόβλημα

Θεόδωρος Τσιολάκης

Η Ομόνοια δεν τα κατάφερε το βράδυ του Σαββάτου (16/09) να φύγει με το διπλό από τη Λεμεσό, καθώς εξήλθε ισόπαλη 0-0 κόντρα στην ΑΕΛ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε εξαιρετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, κυκλοφορόντας μπάλα, παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, δημιουργώντας ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει το ζητούμενο, βάζοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Με την παρουσία του πρώτου ημιχρόνου όλοι στην Ομόνοια πίστευαν ότι αργά ή γρήγορα το γκολ στο δεύτερο μέρος θα ερχόταν, όμως μια απρόσμενη εξέλιξη έκανε τη «χαλάστρα» στον Αυγουστή.

Η κόκκινη κάρτα στον Σιπριάνο στο 48’ χάλασε το πλάνο του Σωφρόνη που μέχρι εκείνη τη στιγμή λειτουργούσε άψογα. Μετά από εκείνη την στιγμή ήταν λογικό τα πράγματα να αλλάξουν, με την ΑΕΛ να ανεβαίνει ψυχολογικά και να θέλει να πάρει τη νίκη.

Παρά το γεγονός ότι η Ομόνοια έπαιζε με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο, κατάφερε να μην δεχθεί γκολ και να πάρει τον βαθμό, όμως και πάλι ο ένας πόντος δεν αφήνει κανένα ικανοποιημένο στους «πράσινους».

Η ομάδα παρουσίασε ένα μεγάλο πρόβλημα και ίσως με την άφιξη του Μάριου Ηλία αυτό να βελτιωθεί. Ο λόγος αναφέρεται στη δυσκολία του τελειώματος των φάσεων, καθώς η ομάδα του Αυγουστή αρκετές φορές φτάνει στην πηγή αλλά δεν πίνει νερό. Ο ερχομός του Ηλία ίσως δώσει λύση σε αυτό το πρόβλημα.