ΑΕΚ: Έχασε την ευκαιρία, όμως πρέπει να επιστρέψει!

Πρέπει να σηκώσει κεφάλι ψηλά...

Του Θεόδωρου Τσιολάκη

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε να πάρει το ζητούμενο κόντρα στον Άρη και εξήλθε ισόπαλη 1-1 μέσα στην «Αρένα» για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος και έμεινε στην 3η θέση στους 56 βαθμούς, στο -7 από την κορυφή, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στην 2η θέση.

Στην εικόνα του αγώνα η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν σαφώς ανώτερη από τον αντίπαλο, μπαίνοντας δίκαια μπροστά στο σκορ. Όμως στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπεν Σιμόν υπέπεσε σε λάθη και το πιο σημαντικό δεν ήταν εύστοχη απέναντι στο αντίπαλο τέρμα με αποτέλεσμα το ματς να λήξει ισόπαλο.

Με τέσσερις αλλαγές ο Μπεν Σιμόν

Ο Ραν Μπεν Σιμόν σε σχέση με το τελευταίο ματς με τον Απόλλωνα παράταξε την ΑΕΚ με τέσσερις αλλαγές. Εκτός οι Κάσας, Γκάμα, Φαράζ και Σολ, μέσα οι Γκαρσία, Πονς, Σάντος και Λόπες.

Στο τέρμα ήταν ο Πίριτς, στόπερ αγωνίστηκαν οι Μιλίσεβιτς και Ρομπέρζ, στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Γκαρσία και δεξιά κινήθηκε ο Ντιουνκού. Στο κέντρο ήταν οι Λέδες και Πονς, πιο μπροστά τους ο Ντίμερς. Στα άκρα της επίθεσης ήταν οι Σάντος και Τόνκια, ενώ στην κορυφή θα ήταν ο Λόπες.

Ως αλλαγή μετά αγωνίστηκαν μετά οι Φαράζ, Γκάμα, Σολ, Μάμας και Τρισκόφσκι, στις θέσεις των Σάντος, Ντίμερς, Λόπες, Πονς και Τόνκια.

Εκπληκτικό ξεκίνημα

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά από την αρχή και έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει με τον Τόνκια.

Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας έδειξε χαρακτήρα μέσα στο γήπεδο, έκλεισε πολύ καλά τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή της και ήταν καλύτερη.

Ο Ραν Μπεν Σιμόν παρουσιάστηκε διαβασμένος στο πρώτο μέρος και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές ενέργειες του αντιπάλου.

Από την άλλη οι παίκτες του Μπεν Σιμόν ήταν αυτοί που κυκλοφορούσαν μπάλα και μπορούσαν και για δεύτερο γκολ, όμως το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα ήταν αυτό που δεν έφερε το 2-0.

Η μπάλα, ο Πίριτς και η αστοχία την τιμώρησαν…

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μπήκε τόσο καλά και έδωσε χώρους στον αντίπαλο να κρατήσει περισσότερο μπάλα και να απειλήσει, κάτι που στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε.

Παρά το γεγονός ότι ο Άρης είχε κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε για το γκολ, η ΑΕΚ είχε τις φάσεις της για δεύτερο γκολ, όμως δεν κατάφερε να το κάνει.

Αποκορύφωμα ήταν η μεγάλη φάση που έχασε η ΑΕΚ με τον Μιλίσεβιτς στο ύψος του πέναλτι στο 60’ έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Βάνα Άλβες έβγαλε τεράστια απόκρουση.

Δέκα λεπτά μετά η μπάλα και ο Πίριτς τιμώρησε την ομάδα του Μπεν Σιμόν, καθώς στο 70 ήρθε η ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον Βόσνιο κίπερ να φέρει τεράστια ευθύνη στο γκολ.

Το θετικό είναι ότι μετά το τέρμα του Άρη η ΑΕΚ έδειξε πάθος και θέληση για το δεύτερο γκολ, δημιουργώντας ευκαιρίες. Όμως το αρνητικό ήταν ότι δεν κατάφερε να είναι εύστοχη στις φάσεις που βρήκε. Μάλιστα στα τελευταία στάδια του αγώνα έγιναν και κάποια λάθη στην μεσαία γραμμή που για καλή της τύχη δεν της στοίχισαν.

Δεν τα κατάφερε, πρέπει να σηκώσει κεφάλι

Το ζητούμενο για την ΑΕΚ δεν ήρθε που ήταν η νίκη, όμως δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο και απογοήτευση. Πρέπει να σηκώσει άμεσα κεφάλι και να δει το επόμενο ματς κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ για να επιστρέψει στις νίκες.