Ισοπαλία… δωράκι στους Λευκωσιάτες

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της Αρένας, αποτέλεσμα το οποίο ευνοεί σε πρώτο βαθμό τον ΑΠΟΕΛ και σε δεύτερο την Ομόνοια

Ισόπαλο (1-1) εξήλθε το ντέρμπι στο «Αρένα» ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη, αποτέλεσμα που δεν αφήνει κανένα ευχαριστημένο καθώς το ΑΠΟΕΛ αύξησε τη διαφορά από τις δύο ομάδες.

Α' Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ μπήκαν πιο αποφασιστηκά στο γήπεδο και προσπάθησαν να επιτεθούν απο τα πρώτα λεπτά.

Μόλις στο 5ο λεπτό οι «κιτρινοπράσινοι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ του αγώνα. Από δεξιά ο Ντιουνκού έκανε τη σέντρα ο Σάντος έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να φτάνει στον αμαρκάριστο Τόνκια που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Βανά.

Ο Άρης δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο καθώς οι ποδοσφαιριστές του Μπεν Σιμόν έκλειναν αρκετά καλά τους διαδρόμους.

Η πρώτη τελική για την ομάδα του Σπιλέφσκι έγινε στο 26ο λεπτό μετά απο μακρινό φάουλ του Μπέγκστον αλλά ο Πίριτς δεν αιφνιαδιάστηκε και μάζεψε τη μπάλα.

Η ΑΕΚ στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και το έκανε με σχετική ευκολία

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0 του Άρη.

Β' Μέρος

Η ΑΕΚ και πάλι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Βανά.

Παρ΄όλα αυτά ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 52ο λεπτό με τον Σεμέδο να κάνει τη σέντρα και ο Γκομίς τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Πίριτς.

Στο 60ο λεπτό η ΑΕΚ λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Μιλίσεβιτς να κάνει απο κοντινή απόσταση το δυνατό σουτ αλλά ο Βανά απέκρουσε εντυπωσιακά δείχνοντας την κλάση του.

Ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 70ο λεπτό του αγώνα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού στο δεύτερο δοκάρι με τον Ουρόσεβιτς ανενόχλητος να μην δυσκολεύεται με κεφαλιά να νικήσει τον Πίριτς.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 76ο λεπτό για να προηγηθεί ξανά στον αγώνα. Ο Ντιουνκού έκανε τη σέντρα στον Γκάμα που έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Βανά.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της νίκης χωρίς ωστόσο να το καταφέρνουν. Τελευταία φάση στο παιχνίδι ήταν για τον Άρη με τον Σουμάνσκι να κάνει το σουτ στο 92ο λεπτό αλλά να μην βρίσκει στόχο.

ΑΕΚ και Άρης έμειναν τελικά στη ισοπαλία με το σκορ να μην αφήνει καμία ομάδα ευχαριστημένη καθώς το ΑΠΟΕΛ αύξησε τη διαφορά και απο τις δύο ομάδες.

Εντεκάδες

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέδες, Πονς (82′ Μάμας), Ντίμερς (73′ Γκάμα), Σάντος (73′ Φαράζ), Τόνγκια (82′ Τρισκόφσκι), Λόπες (77′ Σολ)

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόσφκι, Φαράζ, Γκάμα, Καπτούμ, Ενρίκες, Ναούμ, Μάμας

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα (46′ Μάτισικ), Μπένγκτσον, Γκομίς (81′ Μπράουν), Γιαγκό, Νίκολιτς (89′ Σουμάνσκι), Σάβο, Ζόκε, Σεμέδο(64′ Σανέ), Ουρόσεβιτς

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Σανέ, Σουμάνσκι

Διαιτητής: Redder Mikkel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Hummelgaard Lars
Β' Βοηθός Διαιτητής: Mastrup Jakob Lodal Lynge
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος