Άνοιξε τα δώρα… με τον «μασκαρεμένο» ήρωα Τόνγκια

Η ΑΕΚ είπε ευχαριστώ στους ανταγωνιστές της, κερδίζοντας στο «Παπ» την Ανόρθωση με 1-0

Τεράστιο «διπλό» για την ΑΕΚ που επικράστησε της Ανόρθωσης με 0-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» χάρη στο γκολ του Τόνγκια στο 69ο λεπτό. Οι «κιτρινοπράσινοι» με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην δεύτερη θέση και μείωσαν τη διαφορά από τη κορυφή στο ένα βαθμό.

Α' Μέρος

Ανόρθωση και ΑΕΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Παρ' όλα αυτά τα πολλά ατομικά λάθη και από τις δύο ομάδες είχαν ως αποτέλεσμα να μην μπορούν να γίνουν απειλητικές στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Στο 34ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μπήκαν για πρώτη φορά με αξιώσεις στην περιοχή της Ανόρθωσης με τον Λόπες να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Αρμπολέδα μάζεψε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία και πάλι με τον Λόπες να κάνει το πλασέ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα να φέυγει ελάχιστα έξω.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν άσκησε πίεση στα τελευταία λεπτά και προσπάθησε να σημειώσει το γκολ. Στο 41ο λεπτό λίγο έλειψε όταν ο Τόνγκια έκανε το γύρισμα στον Λόπες αλλά ο Μαρμούκ έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου και καθώς οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πήγαιναν στα αποδυτήρια ο Τιουνέ έσπρωξε τον Σολ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή.

Β Ημίχρονο
Όπως ήταν αναμενόμενο η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας και έψαξε κυριώς μέσω μπαλιών να απειλήσει χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει.

Παρ΄όλα αυτά η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 59ο λεπτό με τον Καστέλ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ρομπέρζ και να βγαίνει απέναντι από τον Ερερίν αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε και έσωσε την ομάδα του.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 65ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ. Πρώτα με τον Λόπες να κάνει το πλασέ μέσα στη περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στη επαναφορά ο Σολ να μην μπορεί να κάνει σωστά τη προβολή για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

Οι «κιτρινοπράσινοι» τέσσερα λεπτά αργότερα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τόνγκια να κάνει ωραίο πλασέ μέσα στη περιοχή και να νικάει τον Αρμπολέδα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει αλλά τόσο η ψυχολογία και το αριθμητικό μειονέκτημα δεν μπόρεσε.

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να διπλασιάσει τα γκολ της με τον Σάντος να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Αρμπολέδα.

Έτσι λοιπόν η ΑΕΚ πήρε το τεράστιο «διπλό» που την ανέβασε στην δεύτερη θέση και μειώσε τη διαφορά από την κορυφή στο ένα βαθμό.

Ανόρθωση: Aρμπολέδα, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα, Τιουνέ, Μακούν Αντωνίου, Χρυσοστόμου.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Ουαγκέ, Αρτυματάς, Παρούτης, Ουαρίς, Γκασαμά, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά, Περέα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Φαράζ, Ρομπέρζ.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας, Ντίμερς.

Σκόρερ: -/69' Τόνγκια

Κίτρινες: Χρυσοστόμου,Κάργας/Γκάμα,Σολ,Τόνγκια,Λόπες

Αποβολές: Τιουνέ/-

Διαιτητής: Prontera Alessandro