Άλμα εξάδας με «χρυσό» Φαράζ

Καλπάζει από την εξωτερική η ΑΕΚ, η οποία μείωσε την απόσταση στο -2 και στο -6 από την δεύτερη και πρώτη θέση αντίστοιχα

Tεράστια νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε της Πάφου στο «Αρένα» με 1-0 χάρις στο γκολ του Φαράζ στο 86ο λεπτό. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Μπεν Σιμόν ανέβηκε σοτυς 39 βαθμούς και προσπέρασε την Πάφο.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Αρένα» ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η Πάφος «πατούσε» καλύτερα στο γήπεδο και ήταν πιο απειλητική.

Στο 12ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγαλύτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο με τον Ζάιρο να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή και τη μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Ακολούθως η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν μέτριος και έτσι οι φάσεις ήταν ελάχιστες.

Στο 39ο λεπτό η Πάφος έχασε ευκαιρία με τον Ναμ να κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απο την εστία του τερματοφύλακα της ΑΕΚ.
Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ βγήκε μπροστά με τον Τόνγκια να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε σταθερά.

Έτσι λοιπόν το πρώτο ημίχρονο τελειώσε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β' Μέρος

Η Πάφος και πάλι είχε την πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά απο εξαιρετική αντεπίθεση ο Ζάιρο μοίρασε στον Τάνκοβιτς που έκανε το σουτ αλλά ο Πίριτς απέκρουσε.

Η ομάδα του Καρσέδο «πατούσε» καλύτερα στο γήπεδο και προσπάθησε μέσω γρήγορων αντεπιθέσεων να γίνει απειλητική.
Απο την άλλη ο Μπεν Σιμόν προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φαράζ στη θέση του Γκιούτσο.

Στο 74ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία με τον Πονς να πιάνει τη κεφαλιά ανενόχλητος αλλά ήταν εντελώς αδύναμη με αποτέλεσμα ο Ίβουσιτς να απεκρούσει.

Η ΑΕΚ απείλησε και πάλι στο 83ο λεπτό με τον Γκάμα να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απο τα δοκάρια του Ίβουσιτς.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας πήγαινε στη «λευκή» ισοπαλία η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντιουνκού έφυγε απο δεξιά, η μπάλα στρώθηκε στον Φαράζ που έκανε το σουτ και νίκησε τον Ίβουσιτς δίνοντας προβάδισμα για την ομάδα του.

Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα για να φτάσει στην ισοφάριση. Παρ' όλα αυτά η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στο τέλος πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα εδώ

ΑΕΚ(Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίσεβιτς, Σάντσες, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Ντίμερς, Γκιούρσκο, Τόνγκια, Σολ

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Μάμας

Πάφος(Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκολντάρ, Κανέ, Ζάΐρο, Ικόκο, Τάνγκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ.

Στον πάγκο: Τζοσίποβιτς, Μπρούνο, Μπότσκαί, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τβουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες.

Σκόρερ: -/86' Φαράζ

Κίτρινες: Σάντσες , Τόνγκια, Γκαρσία, Πονς / Μελούσο , Ικόκο.