Διπλό στην Πάφο… και αναρρίχηση στη δεύτερη θέση!

Καλά κρατεί το σερί της ΑΕΚ, που κέρδισε (3-1) την Καρμιώτισσα και σκαρφάλωσε, έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση

Πέρασε και απο το «Στέλιος Κυριακίδης» η ΑΕΚ που επικράτησε με 1-3 της Καρμιώτισσας. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε στην δεύτερη θέση και στους 42 βαθμούς.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Στέλιος Κυριακίδης» ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της και την Καρμιώτισσα να προσπαθεί να αμυνθεί.

Η ομάδα του Χαραλάμπους στο πρώτο εικοσάλεπτο στεκόταν αρκετά καλά στο γήπεδο και δεν άφησε τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να απειλήσουν.

Στο 24ο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς αλλά ο Άντος απέκρουσε σε κόρνερ. Η ομάδα του Μπεν Σιμόν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Μιλίσεβιτς να κάνει τη σέντρα και τον Λόπες να πιάνει απευθείας το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 35ο λεπτό με τον Ντούμπια να κάνει το σουτ αλλά να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω απο την εστία του Πίριτς.

Στο 40ο λεπτό ο Λόπες λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Άντος.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα πήγαινε στα αποδυτήρια με το υπερ της προβάδισμα η Καρμιώτισσα ισοφάρισε. Ο Κατσαντώνης γύρισε στον Θεοδώρου που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Πίριτς και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Καρμιώτισσα και την ΑΕΚ στο 1-1.

Β' Μέρος
Παρ'ότι δέχθηκε γκολ στο τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη για να πάρει και πάλι προβάδισμα.

Στο 51ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας δεν είχε τη τύχη με το μέρος της καθώς το σουτ του Μπρούνο Γκάμα κτύπησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα όμως η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα με τον Φαράζ που έκανε το σουτ με τη μπάλα να κτυπάει στον Χριστοφόρου και να καταλήγει στα δίχτυα.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ που έψαξαν ένα τρίτο γκολ για να «καθαρίσουν» το ματς. Απο την άλλη η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει και να απειλήσει χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει.

Το τρίτο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε απο τον πάγκο και απο τον Τρισκόφσκι. Μετά απο αντεπίθεση ο Σολ έδωσε την πάσα στον αρχηγό της ΑΕΚ που βρέθηκε απέναντι απο τον Άντος και με πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Έτσι λοιπόν η ΑΕΚ πανηγύρισε ακόμη μια νίκη και ανέβηκε στην δεύτερη θέση και στους 42 βαθμούς.

Καρμιώτισσα:  Άντος, Κοβάσεβιτς, Χριστοφόρου (87′ Χαραλάμπους), Αγγελή, Νεοφύτου, Μπεν Σαλάμ (46′ Ρόσι), Ντούμπια, Θεοδώρου (75′ Ματθαίου), Κατσαντώνης, Σουκ (70′ Ψύχας), Πάβλοβετς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μιχαήλ, Ρόσι, Χαραλάμπους, Ματθαίου, Ψύχας.

ΑΕΚ:  Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς (79′ Ρομπέρζ), Μιλίτσεβιτς, Σάντσες (57′ Γκαρσία), Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (79′ Τρισκόφσκι), Γκάμα (73Mάμας), Ντίμερς, Λόπες (73′ Σολ).

Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Γκαρσία, Καπτούμ, Σάντος, Ρομπέρζ, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Σκόρερ: 45' Θεοδώρου/32' Λόπες,52'Φαράζ,87΄' Τρισκόφσκι

Κίτρινες: Ντούμπια/ Σάντσες