Πρόβαραν τον τελικό… με ισοπαλία (vid)

Μοιρασιά στο «Στέλιος Κυριακίδης» μεταξύ Πάφου και Ομόνοιας… που σε μια βδομάδα θα διεκδικήσουν το κύπελλο

Πάφος και Ομόνοια έμειναν στην ισοπαλία(1-1) και πλέον θα τα πουν ξανά σε μία εβδομάδα στον τελικό κυπέλλου.

Α' Μέρος

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Ομόνοια να είναι ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 11ο λεπτό οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Τάνκοβιτς στην περιοχή . Μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χαμάς ο οποίος νικήθηκε από τον Ίβουσιτς που έπεσε στη σωστή πλευρά και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Παρ΄όλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου βρήκε το γκολ στο 15ο λεπτό μετά από σέντρα του Αλιούμ και κεφαλιά του Μπάκιτς με την μπάλα να κτυπάει στον Δημητρίου και να καταλήγει στα δίχτυα.

Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 21ο λεπτό έχασε τη πρώτη της ευκαιρία με τον Μπότσκαι να κάνει το σουτ και τον Ουζόχο να απεκρούει δύσκολα.

Τρία λεπτά αργότερα η παφιακή ομάδα απείλησε και πάλι με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ουζόχο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έψαξαν τρόπους να απειλήσουν την εστία της Ομόνοιας αλλά του έλειπε η τελική πάσα για να γίνουν απειλητικοί .

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ομόνοια να προηγείται με 0-1 της Πάφου.

Β Μέρος

Η Πάφος προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου να απειλήσει. Μόλις στο 47ο λεπτό έχασε ευκαιρία με τον Γκολντάρ να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Ουζόχο ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε.

Η πίεση της Πάφου καρποφώρησε στο 60ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ζάιρο που νίκησε τον Ουζόχο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα

Στο 67ο λεπτό η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε εντυπωσιακά τη δύσκολη κεφαλιά του Κοντρέρας.

Η Πάφος είχε την κατοχή της μπάλας ενώ οι ποδοσφαιριστές της Πάφου είχαν παθητικό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρ' ΄΄ολα αυτά η υπεροχή της Πάφου δεν είχε ουσία καθώς δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Ουζόχο στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Έτσι λοιπόν Π΄άφος και Ομόνοια έμειναν στην ισοπαλία και θα τα πούνε ξανά στον τελικό του κυπέλλου σε μια βδομάδα.

Πάφος:  Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαι, Δημητρίου, Ναμ (82′ Κανέ), Ντράγκομιρ, Πέπε, Τζάτζα (59′ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς (75′ Βαλακάρι), Ζάιρο
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Μπρούνο, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια

Ομόνοια:  Ουζόχο, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (58′ Σιπριάνο), Κούσουλος (58′ Μπασιρού), Χαραλάμπους (58′ Κασάμα), Σεμέδο (73′ Κακουλλής), Αλιούμ, Σίμιτς (84′ Μάθιους), Μπάκιτς

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κυριακίδης, Μάθιους, Φράνσον, Λέζιακς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κυριακίδης, Μάθιους, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή

Σκόρερ: 60' Ζάιρο/15' Δημητρίου(Αυτογκόλ)

Κίτρινες: Γκολντάρ/Μίλετιτς,Μπασιρού