Παφίτικο πάρτι πρόκρισης

Στα ημιτελικά η Πάφος με επιβλητικό πέρασμα από το «Αμμόχωστος» - Κατώτερη των περιστάσεων η Νέα Σαλαμίνα

Καταιγιστική η Πάφος μέσα στο «Αμμόχωστος», έριξε τεσσάρα της Νέας Σαλαμίνας και έφυγε για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Η ομάδα του Καρσέδο με μία εξαιρετική εμφάνιση νίκησε 5-0 τους «ερυθρόλευκους» και μπήκε στην κληρωτίδα για τους «4» της διοργάνωσης. Οι Παφίτες σε γενικές γραμμές ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο, όντας εντελώς αποτελεσματικοί με 5 γκολ των Κοντρέρας (22’), Γκολντάρ (45+5’), Ζάιρο (48’), Βαλακάρι (67’ με πέναλτι) και Ζάζα (86’) πήραν σημαντική νίκη-πρόκριση στον επόμενο γύρο. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα πλήρωσε την αστοχία της, καθώς είχε μεγάλη διπλή φάση να προηγηθεί στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ μετέπειτα υπέπεσε σε αρκετά λάθη, δεχόμενη στο τέλος την ήττα και τον αποκλεισμό από το Κύπελλο.

Στο πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο δυνατά μέσα στο γήπεδο με σκοπό να απειλήσει και να φτάσει πρώτη στο γκολ.

Στο 7ο λεπτό η ομάδα του Χριστοδούλου έχασε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει, μετά από μπαλιά του Νάρσινγκ, ο Γιάνγκα έκανε τη κεφαλιά, ο Ίβουσιτς έδιωξε με τα πόδια και μετά ο Μπεχαράνο έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στη συνέχεια η Πάφος μετά το 10ο λεπτό ανέβηκε και αυτή, χάνοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Στο 11ο λεπτό έγινε σουτ από τον Τάνκοβιτς, έδιωξε δύσκολα ο Μελίσσας και μετά στο 12’ ο Ικόκο από κοντά έκανε το πλασέ μετά από την παράλληλη κεφαλιά του Κοτρέρας, όμως ο Ελλαδίτης κίπερ είχε και πάλι τη λύση.

Η Πάφος συνέχισε να πατά καλύτερα και στο 22ο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ μετά από μπαλιά του Τάνκοβιτς, ο Μπρούνο πέρασε στον Κοντρέρας, ο οποίος από κοντά πλάσαρε και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετέπειτα η Νέα Σαλαμίνα δυσκολεύτηκε να αντιδράσει και παρουσιάστηκε επηρεασμένη από το γκολ που δέχθηκε. Σε αντίθεση με την Πάφο που έλεγξε το παιχνίδι, ενώ είχε και ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Στο 34’ η Πάφος σκόραρε με τον Τάνκοβιτς, όμως υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 40’ η ομάδα του Καρσέδο βρήκε δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαϊ.

Η Νέα Σαλαμίνα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου προσπάθησε για το γκολ, καθώς ανέβηκε μια δύο φορές στα καρέ της Πάφου. Στο 45+4’ είχε καλή προϋπόθεση για να απειλήσει με τον Νάρσινγκ, ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε καλή θέση, όμως δεν έκανε το τελείωμα με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα.

Ένα λεπτό μετά στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε το 2-0 για την Πάφο. Στο 45+5’ μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πήγε στον Ζάιρο, αυτός έκανε την μπαλιά και ο Γκολντάρ πιο ψηλά από όλους με κεφαλιά νίκησε τον Μελίσσα. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 2-0 υπέρ της Πάφου.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος με το καλημέρα κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο γκολ. Στο 48’ μετά από λανθασμένο διώξιμο η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στρώθηκε στον Ζάιρο, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση με την Πάφο να ελέγχει πλήρως το ματς. Στο 66’ μετά από παρέμβαση του VAR ο ρεφ καταλόγισε πέναλτι σε παράβαση του Ντιακιτέ για χέρι εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι, ο οποίος στο 67’ έκανε το 4-0 για την Πάφο, καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση.

Μετέπειτα όπως ήταν λογικό ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα μιας και τα πάντα είχαν κριθεί.

Στο 86’ η Πάφος έφτασε και σε πέμπτο γκολ, με τον Ζάζα, μετά από μπαλιά στην περιοχή, μόνος στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε, κάνοντας το 5-0.

Η Νέα Σαλαμίνα μετά έχασε ευκαιρία, καθώς στο 90+1' ο Νάρσινγκ απέναντι από τον Ίβουσιτς βρήκε το δοκάρι. Στην επόμενη φάση ο Ζάζα μόνος πλάσαρε για το 6-0 για την Πάφο, όμως τελικά ακυρώθηκε το γκολ και έτσι το ματς έληξε 5-0.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι (63' Μιγκελίτο), Μπεχαράνο (69' Ντάτκοβιτς), Καρλίτος (82' Κατσιάρης), Παπαγεωργίου (46' Κονέ), Γκουανίνι, Γιάνκα, Οφόρι (46' Κονατέ), Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Φερνάντες, Κουζμάνοβιτς, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Κορομά.

Πάφος fc (Καρσέδο): 'Ιβουσιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο (69' Τουμάσι), Ζάιρο (74' Ζάζα), Μπότσκαϊ, Ικόκο, Ρους, Κοντρέρας (62' Αμπντουσαλάμοφ), Τάνκοβιτς (62' Βαλακάρι), Ναμ (62' Κανέ), Πεπέ.

Στον πάγκο οι:  Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κβίντα, Μιχαήλ, Νταλίνια.

Σκόρερ: /22' Κοντρέρας, 45+5' Γκολντάρ, 48' Ζάιρο, 67' (Πεν.) Βαλακάρι, 86' Ζάζα