Παφίτικο τρένο που καλπάζει!

Πήρε μεγάλο διπλό στη Λάρνακα φτάνοντας σε 5η διαδοχική νίκη

Σπουδαίο και πολύτιμο «διπλό» πήρε η Πάφος με 2-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή», παίρνοντας την 5η σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Καρσέδο ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο από τον αντίπαλο και με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος των Τάνκοβιτς στο 57’ και Ζάιρο στο 81’ πήρε ένα σημαντικό τρίποντο. Η Νέα Σαλαμίνα είδε στα μάτια την Πάφο, όμως δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική και έτσι δέχθηκε την πρώτη της εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα. Με αυτή τη νίκη η Πάφος ανέβηκε στους 29 βαθμούς και στη 2η θέση, με το ΑΠΟΕΛ να είναι στην κορυφή γιατί υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Πάφος μπήκε καλύτερα μέσα στο γήπεδο με σκοπό να ελέγξει το παιχνίδι και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, όμως η Νέα Σαλαμίνα αμύνθηκε καλά για να μην παραβιαστεί η εστία της.

Η Πάφος άσκησε πίεση και κυκλοφορούσε μπάλα ψάχνοντας το γκολ. Στο 7’ η ομάδα του Καρσέδο βρήκε την πρώτη καλή φάση στο ματς, μετά από ωραία πάσα του Ζάιρο, ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ, όμως απέκρουσε ο Κίσσας. Στο 11’ ο Βαλακάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω, απειλώντας ξανά την εστία της Νέας Σαλαμίνα.

Μετέπειτα η ομάδα του Χριστοδούλου προσπάθησε να περιορίσει την Πάφο και να κρατήσει μπάλα, καταφέρνοντας το μέχρι το 25’.

Στη συνέχεια ανέβηκε ξανά η Πάφος και στο 28’ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-0 με τον Ζάιρο απέναντι από τον Κίσσα, να κάνει το πλασέ, όμως ο Κύπριος κίπερ, είπε «όχι».

Η Πάφος συνέχισε να πατά καλύτερα και στο 44’ έχασε τεράστια φάση για να προηγηθεί, μετά από μπαλιά του Ικόκο, ο Τάνκοβιτς σε κενή εστία από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος μπήκε και πάλι δυνατά και έψαξε το γκολ, με τη Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να αμυνθεί και να χτυπήσει κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Στο 50’ η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία, ο Τάνκοβιτς από κοντά έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα έξω.

Εφτά λεπτά αργότερα η υπεροχή της Πάφου έφερε καρπούς, καθώς στο 57’ ο Τάνκοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Κίσσα και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Μετά από δύο λεπτά η Πάφος άγγιξε το 2-0, όμως το σουτ του Βαλακάρι σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά ο Φιλανδός σκόραρε, όμως ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ εν μέσω VAR.

Στη συνέχεια η Πάφος συνέχισε να κρατά μπάλα, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε με τον Καρλίτος, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ από το VAR.

Μετά το ακυρωθέν γκολ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Πάφος στο 81’ σκόραρε. Μετά από λάθος του Τσελέα, ο Ζάιρο έκλεψε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση και η Πάφος πήρε ένα πολύ σημαντικό «διπλό» με 2-0.

Πάφος FC: Τελευταία Ενημέρωση