Έκανε μπάχαλο το πρωτάθλημα η Πάφος! (vid)

Πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη και μείωσε τις αποστάσεις

Τεράστια νίκη της Πάφου που επικράτησε με 1-0 του Άρη στο «Στέλιος Κυριακίδης» με γκολ-πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 80ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη η Παφιακή ομάδα έφτασε στους 56 βαθμούς,ενώ ο Άρης δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΑΠΟΕΛ και παρέμεινε η διαφορά στους τρεις βαθμούς.

Α Μέρος
Αρκετά ορεξάτες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο Πάφος και Άρης και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικές από τα πρώτα λεπτά.

Στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν σε καλό σημείο φάουλ όπου το ανέλαβε ο Τάνκοβιτς αλλά ο Βανά μάζεψε τη μπάλα σταθερά.
Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μαγιαμπέλα βρέθηκε απέναντι από τον Ίβουσιτς αλλά ο τερματοφύλακας της Πάφου φώναξε «παρών».

Ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός στο πρώτο εικοσάλεπτο αλλά έγιναν αρκετά αβίαστα λάθη από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων.
Στο 42ο λεπτό η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι μετά από ωραία ανάπτυξη απείλησε την εστία του Ίβουσιτς αλλά το σουτ του Γκομίς έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Η Πάφος ήταν η ομάδα που είχε την μεγαλύτερη φάση στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βανά.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0

Β Μέρος

Ο Άρης ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Γκομίς να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε στον Μπότσκαι και κατέληξε σε κόρνερ.

Η Πάφος απείλησε στο 64ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ζάιρο έπιασε τη κεφαλιά αλλά απέκρουσε σταθερά ο Βανά.
Η ομάδα του Καρσέδο ήταν η ομάδα που πίεσε περισσότερο στα επόμενα λεπτά και έψαξε το γκολ.

Στο 79ο λεπτό σε μια ανυποψιάστη φάση ο Μπέγκστον τράβηξε απ΄την φανέλα τον Τάνκοβιτς με τους ποδοσφαιριστές της Πάφου να διαμαρτύρονται. Μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έλεγξε τη φάση και έδειξε την «άσπρη» βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς ο οποίος νίκησε τον Βανά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το γκολ ο τεχνικός του Άρη Αλεξέι Σπιλέφσκι αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυρίων από τον διαιτητή.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την Πάφο να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Πάφος(Καρσέδο):  Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Ρους, Ικόκο, Μπότσκαι, Ναμ (64′ Κανέ), Πέπε, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (64′ Μπρούνο), Τάνκοβιτς, Ζάιρο.
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κβίντα, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Τζάτζα, Μιχαήλ, Τουμάσι.

Άρης(Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Σανέ (58′ Μάτισικ), Νίκολιτς (58′ Στρούσκι), Ζόκε, Μοντνόρ (69′ Μπράουν), Μαγιαμπέλα (69′ Σεμέδο), Μπένγκτσον, Γκομίς.
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποάκι, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μπρόρσον, Σουμάνσκι.

Σκόρερ: 80' Τάνκοβιτς/-

Κίτρινες: -/Ουρόσεβιτς,Σανέ