Ζάιρο λαμπρός… την οδηγεί!

Η Πάφος έκανε το καθήκον της, κερδίζοντας τον Οθέλλο εντός έδρας με 3-0

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος νίκησε τον Οθέλλο και πέτυχε το τέταρτο της διαδοχικό τρίποντο φτάνοντας στους 26 βαθμούς. Με πρωταγωνιστή τον Ζάιρο ο οποιός σκόραρε το πρώτο γκολ της ομάδας του ενώ μοίρασε και ασίστ η Πάφος συνέχισε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ά Μέρος

Η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 4ο λεπτό λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά το σουτ του Βαλακάρι κτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια απέκρουσε τη μπάλα ο Ταουντούλ.

Στο 8ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές της παφιακής ομάδας στάθηκαν και πάλι άτυχοι καθώς το σουτ του Ντράγκομιρ κτύπησε στο δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι οι οποίοι έιχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού προσπάθησαν να ξεκλειδώσουν την άμυνα του Οθέλλου αλλά οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 18ο λεπτό ο Ικόκο έκανε τη σέντρα απο δεξιά αλλά η κεφαλιά του Τάνκοβιτς πέρασε έξω.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε καθώς οι ποδοσφαιριστές της Πάφου δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα.
Τελευταία φάση στο ημίχρονο έγινε στο 43ο λεπτό μετά απο γύρισμα του Τάνκοβιτς στην περιοχή με τον Βαλακάρι προ κενής εστίας να μην μπορεί να βρίσκει την μπάλα.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 0-0.

Β Μέρος

Η Πάφος και πάλι μπήκε δυνατά ψάχνοντας το γκολ. Στο 49ο λεπτό ο Πέπε έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή αναγκάζοντας τον Ταουντόυλ σε δύσκολη απέκρουση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ζάιρο έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά για κακή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στην προηγούμενη φάση ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να ανοίξει το σκορ ο Ζάιρο. Ο Ικόκο έκανε το γύρισμα και ο Ζάιρο με σουτ στη κίνηση νίκησε τον τερματοφύλακα του Οθέλλου και άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Ο Οθέλλος μετά το γκολ προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε μέτρα. Στο 55ο λεπτό ο Ποπέσκου έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
Στο 63ο λεπτό ο Σταμούλης με εντυπωσιακή κούρσα προσπάθησε να τελειώσει μόνος του τη φάση αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε το σουτ του.
Η Πάφος στο 68ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Υποδειγματική αντεπίθεση απο τους ποδοσφαιριστές της παφιακής ομάδας με τον Ντράγκομιρ να δίνει τη πάσα στον Ζάιρο ο οποίος στη συνέχεια έδωσε στον Τουμάσι που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.
Η ομάδα του Καρσέδο κατάφερε να σκοράρει και τρίτο γκολ στο 77ο λεπτό. Μετά απο λάθος του Ταουντούλ ο Νταβό έκλεψε τη μπάλα και έδωσε δίπλα στον Ντράγκομιρ ο οποίος πλάσαρε γράφοντας το 3-0.

Oι ποδοσφαιριστές της Πάφου δεν άφησαν το γκάζι και έψαξαν περισσότερα γκολ. Στο 86ο λεπτό ο Αμπντουσαλάμοφ έκανε το σουτ αλλά ο Ταουντούλ απέκρουσε.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διατητή με την Πάφο να πανηγυρίζει την τέταρτη της διαδοχική νίκη και να ανεβαίνει στους 26 βαθμούς.

Πάφος: Ιβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μποτσκάι, Ικόκο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε.

Oθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Σούτο, Μπραμπίγια, Κατσιατή, Γιάσο, Μαμαντού, Μπένσον

Σκόρερ: 51' Ζάιρο, 68' Τουμάσι,77' Ντράγκομιρ/-