Ξέρανε την Ανόρθωση στις καθυστερήσεις η Πάφος!

Απίστευτο φινάλε στο ντέρμπι του ΠΑΠ με αρκετή ένταση και γκολ

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Παπαδόπουλος» με την Πάφο να πετυχαίνει «buzzer beater» και να παίρνει σπουδαία νίκη.Η Ανόρθωση νικούσε μέχρι και στο 100ο λεπτό με την Πάφο με δύο γκολ στο 101ο λεπτό και στο 105ο να παίρνει τεράστιο «διπλό».

Α Μέρος
Οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης και της Πάφου μπήκαν αρκετά νευρικά στα πρώτα λεπτά κάτι που δεν βοήθησε στο να υπάρξουν φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Η Πάφος ήταν ελαφρώς καλύτερη αλλά δεν μπήκε με αξιώσεις στην περιοχή του Αρμπολέδα για να απειλήσει. Το ίδιο και η Ανόρθωση που της έλειπε η τελική πάσα και το «καθαρό» μυαλό κάνοντας ένα μέτριο ημίχρονο.

Στο 31ο λεπτό σε μια ανυποψιάστη φάση ο Ικόκο έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να κτυπάει στο χέρι του Κορέια. Ο διαιτητής έδειξε την «άσπρη» βούλα και μετά απο επιβεβαιώση από το Var ο Τάνκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι. Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου ήταν εύστοχος καθώς νίκησε τον Αρμπολέδα που έπεσε στη σωστή γωνιά δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το γκολ της Πάφου η Ανόρθωση σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να αντιδράσει με την Πάφο να διαχειρίζεται εύκολα το υπέρ της προβάδισμα.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πάφο να προηγείται με 1-0 της Ανόρθωσης.

Β' Μέρος

Η Πάφος είχε την πρώτη τελική στο πρώτο ημίχρονο με τον Γκολντάρ να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Αρμπολέδα απέκρουσε.

Ένα λεπτό αργότερα η Ανόρθωση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μετά από σέντρα του Κορεία και προβολή του Καστέλ που νίκησε τον Ίβουσιτς.

Η Ανόρθωση κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα στο 64ο λεπτό. Μετά από σουτ του Τσίκο η μπάλα κάπου κτύπησε και έφτασε στον Γκασάμα που σούταρε και νίκησε τον Ίβουσιτς.

Το δεύτερο γκολ της «κυρίας» έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές της που κυκλοφόρησαν τη μπάλα καλύτερα ενώ η Πάφος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Eκεί που όλα έδειχναν ότι η Ανόρθωση θα έπαιρνε τη νίκη στο 86ο λεπτό ο Τσίκο αποβλήθηκε μετά από κτύπημα στον Μπότσκαι και άφησε την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Ο διαιτητής έδειξε δέκα λεπτά καθυστερήσεις με την Πάφο να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 95ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Αντωνίου στον Τζάτζα. Το Var κάλεσε τον διαιτητή όπου έδειξε την «άσπρη» βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς με τον Αρμπολέδα να μαντεύει σωστά και να απεκρούει. Μετά από παρέμβαση του Var το πέναλτι επαναλήφθηκε καθώς ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης δεν πατούσε στη γραμμή. Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε ξανά και αυτή τη φορά ήταν εύστοχος σημειώνοντας το 2-2.

Μετά από αρκετές καθυστερήσεις ο αγώνας συνεχίστηκε με την Πάφο να έχει την τελευταία ευκαιρία. Μετά από γύρισμα του Τζάτζα ο Γκολντάρ έπιασε το δύνατο σουτ και νίκησε τον Αρμπολέδα γράφοντας το 2-3.

Έτσι λοιπόν η Πάφος πήρε σπουδαίο «διπλό» και αύξησε τη διαφορά από την Ανόρθωση στους 53 βαθμούς.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Κάργας, Μακούν, Ουαγκέ (89′ Αντωνίου), Κορέια, Ιωάννου (77′ Χρυσοστόμου), Τιουνέ, Φερέιρα (46′ Γκασάμα), Τσίκο, Περέα (74′ Γουαρίς), Καστέλ (89′ Μαρμούκ).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Αρτυματάς, Μαρμούκ, Παρούτης, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ικόκο, Μπότσκαϊ, Ντράγκομιρ (66′ Πέπε), Ναμ, Μπρούνο (66′ Τζάτζα), Τάνκοβιτς, Κοντρέρας (57′ Βαλακάρι), Ζάιρο.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι.

Σκόρερ: 53′ Καστέλ, 64′ Γκασάμα/ 34′, 90+10′ Τάνκοβιτς, 90+14′ Γκολντάρ

Κίτρινες:Μαρμούκ/ Γκολντάρ, Μπότσκαι

Αποβολές : Τσίκο/-

Διαιτητής: Βertolo Nogueira Miguel

VAR: Simovic Novak

Πάφος FC: Τελευταία Ενημέρωση