«Τορπίλισαν» το αήττητο μεσ’ τη Λεμεσό

Η Πάφος έκλεισε το σπίτι του Απόλλωνα, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τις υπέρ της συνθήκες

Απέδρασε από το «Άλφαμεγα» η Πάφος που πήρε σπουδαίο «διπλό» επί του Απόλλωνα με 3-0. Με την ομάδα του Μιλόγεβιτς να αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 23ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευτήκαν τις ευκαιρίες τους και επέστρεψαν στις επιτυχίες με εμφαντικό τρόπο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Τάνκοβιτς 21’ και Ζάιρο 45+5’, 60’.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η Πάφος που από τα πρώτα λεπτά έβαλε πίεση στον Απόλλωνα με στόχο ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς άνηκε στην ομάδα του Καρσέδο μόλις στο 2ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαι να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λέουβενμπεργκ.

Στο 14ο λεπτό η Λεμεσιανή ομάδα «απάντησε» με τον Μάρκες. Ο Νταρίκουα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Πορτογάλο φορ να βάζει την προβολή στο πρώτο δοκάρι και την μπάλα κάπου να βρίσκει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Έξι λεπτά μετά ο Ιταλός ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα υπέρ της Πάφου για παράβαση του Πεϊμπέρνς πανό στον Ντράγκομιρ, στην προσπάθεια του τελευταίου να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς ο οποίος έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο 27’ της αναμέτρησης τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους. Μετά από κοκορομαχία μεταξύ Χάμπου και Μπρούνο, ο αρχηγός του Απόλλωνα έσπρωξε τον Βραζιλιάνο ο οποίος σωριάστηκε στο έδαφος. Με τη σειρά του ο Ιταλός διαιτητής έδειξε απευθείας κόκκινη στον Κύπριο μέσο ο οποίος άφησε την ομάδα του με δέκα.

Η Παφιακή ομάδα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 32’ έχασε μεγάλη φάση, με τον Ναμ να κάνει το σουτ από τα δεξιά της περιοχής και τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει σωτήρια στην αριστερή του γωνία.

Στις καθυστερήσεις τους A’ μέρους η ομάδα του Καρσέδο διπλασίασε το προβάδισμα της με τον Ζάιρο! Ο Βραζιλιάνος έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Απόλλωνα, έφυγε μόνος απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ πλασάροντας εύστοχα για το 2-0.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα.

Με στόχο να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα μπήκε στην επανάληψη ο Απόλλωνας που έχασε καλή φάση στο 49’ με το σουτ του Νταρίκουα από τα δεξιά να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Στο 55ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 3-0! Ο Ζάιρο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από το ύψος της περιοχής, βγήκε φάτσα με τον Λέουβενμπεργκ ο οποίος είπε «όχι» στο πλασέ του Βραζιλιάνου.

Στην αμέσως επόμενη φάση και συγκεκριμένα στο 57’, οι «κυανόλευκοι» έχασαν μεγάλη φάση για να μειώσουν στο σκορ. Ο Βαλμπουενά μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έβγαλε μόνο του τον Μάρκες ο οποίος βλέποντας τον εξερχόμενο Ίβουσιτς έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά μετά όμως ο Ζάιρο πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ για το 3-0. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Τάνκοβιτς έδωσε έτοιμο γκολ στον Τουμάσι ο οποίος έκανε το πλασέ, ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε και ο Ζάιρο παίρνοντας το ριμπάουντ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 73ο λεπτό η ομάδα του Καρσέδο έχασε ακόμη μια σπουδαία φάση με τον Τουμάσι να βρίσκει τον Μπότσκαι στο ύψος της περιοχής και τον τελευταίο με συρτό σουτ να αναγκάζει τον πορτιέρο του Απόλλωνα να διώξει με τα πόδια.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μετά από ώρα με το διαγώνιο πλασέ του Βάργκας να υποχρεώνει τον Ίβουστις να διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ στο 84’.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός κόπασε με την Παφιακή ομάδα να ροκανίζει τον χρόνο και στο τέλος της ημέρας να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Απόλλων (Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Τέκιε, Πέρετζ (53' Σπόλιαριτς), Αμπντουραχίμι (53' Βαλμπουενά), Γιούρσεβιτς (70' Βάργκα), Χάμπος, Νταρίκβα, Κοστάκε (46' Μαλεκκίδης), Μάρκες (80' Κρμέντσικ).

Πάφος (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα (67' Ρους), Γκολντάρ, Μπρούνο (59' Τουμάσι), Ζάιρο (74' Νταβό), Μποστκάι, Ικόκο, Τάνκοβιτς (67' Νταλίνια), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (59' Βαλακάρι).

Σκόρερ: - / 21' Τάνκοβιτς, 45+5', 60' Ζάιρο

Κίτρινες: - / 28' Μπρούνο, 34' Πέπε, 47' Κβίντα, 78' Ικόκο

Κόκκινες: 28' Χάμπος / -

Διαιτητής: Fourneau Francesco

VAR: Σολωμού Δημήτρης