Τούμπαρε τον Εθνικό και καλπάζει!

Η Πάφος έφτασε σε τρίτο διαδοχικό τρίποντο έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζάιρο

Ανατροπή και τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για την Πάφο!

Το σύνολο του Καρσέδο κέρδισε με 4-1 τον Εθνικό Άχνας εκτός έδρας και διεύρυνε το νικηφόρο του σερί.

Παρά το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 11ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία, οι Παφίτες έφεραν... τούμπα το παιχνίδι πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τα γκολ των Βαλακάρι (31’) και Ζάιρο (45+4’).

Οι «γαλάζιοι» στην επανάληψη διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι, με τον Ζάιρο να πετυχαίνει άλλο ένα γκολ στο 63ο λεπτό και να γίνεται ο πρωταγωνιστής στην... απόδραση από το Δασάκι. Το «κερασάκι στην τούρτα» για το σύνολο του Καρσέδο πρόσθεσε ο Νταβό στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+4').

Έτσι η Πάφος ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 23 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παραμένει στο 10ο σκαλοπάτι με 12 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Οι δύο ομάδες έδειχναν ορεξάτες στα αρχικά στάδια του αγώνα, έτσι υπήρχε καλός ρυθμός και προϋποθέσεις και για τους δύο. Η Πάφος μετά από σέντρα του Δημητρίου στο 6ο λεπτό λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ αφού εκτίμησε λάθος ο Παναγή και η μπάλα κτύπησε και στο δοκάρι.

Η πολύ μεγάλη φάση απουσίαζε μέχρι που ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι. Ο Θεουλή μετά και από χρήση του On Field Review υπέδειξε ότι υπήρχει παράβαση πάνω στον Καμπρέρα.

Ο Μάριος Ηλία ευστόχησε από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, με την ομάδα της Άχνας να έχει το πάνω χέρι για ένα περίπου πεντάλεπτο μετά το γκολ

Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και σταδιακά πήρε την πρωτοβουλία, έφτιαξε ευκαιρίες αλλά έβρισκε απέναντι της έναν εξαιρετικό Παναγή.

Στο 30ο λεπτό το σύνολο του Καρσέδο έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον ίδιο τρόπο όπως ο Εθνικός. Μετά από παράβαση του Περατικού πάνω στον Πέπε, ο Βαλακάρι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι

Ο Φινλανδός έχασε μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα (35’) την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του αφού δεν τελείωσε όπως ήθελε και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Παναγή.

Ο Εθνικός είχε ένα καλό διάστημα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου με μια φάση διαρκείας να ξεχωρίζει, η οποία  τελείωσε με τον Λίπσκι να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Πάφος κατάφερε να φέρει... τούμπα το παιχνίδι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+4’) όταν ο Ζάιρο μπήκε από δεξιά σούταρε κι έδωσε προβάδισμα με 2-1 για την ομάδα του. Ο Παναγή φέρει ευθύνη στην συγκεκριμένη φάση καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του.

Έτσι οι Παφίτες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος είχε τον έλεγχο, με τον Εθνικό να προσπαθεί  να γίνει επικίνδυνος κυρίως με αντεπιθέσεις.

Το σύνολο του Καρσέδο έψαχνε το τρίτο γκολ και γυρόφερνε την περιοχή της ομάδας της Άχνας, χωρίς ωστόσο να έχει τελείωμα στην εστία.

Η Πάφος συνέχισε να βρίσκεται ψηλά, με τον Εθνικό να βρίσκεται στο δικό του μισό και να μη μπορεί να γίνει επικίνδυνος.

Στο 63ο λεπτό η υπεροχή της Πάφου «μεταφράστηκε σε τρίτο γκολ όταν ο Ζάιρο με δεύτερο προσωπικό γκολ έγραψε το 1-3. Ο Βραζιλιάνος έφυγε πίσω από την άμυνα του Εθνικού, ξεπέρασε και τον Παναγή και με πλασέ σκόραρε.

Ακολούθως η Πάφος διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα, ο ΕΘνικός δεν κατάφερε ποτέ να γίνει επικίνδυνος, ενώ οι Παφίτες μπορούσαν να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα.

Το «κερασάκι στην τούρτα» για την Πάφο έβαλε ο Νταβό στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν με πλασέ εντός περιοχής έγραψε το τελικό 4-1.

Έτσι οι «γαλάζιοι» έφυγαν με ένα πολύτιμο τρίποντο από το Δασάκι που τους ανεβάζει στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Εθνικός: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ιριόνδο, Περατικός, Λιπσκι, Νικολάου Θ, Ιωάννου Π, Καμπρέρα, Ηλία Μ, Ντράζιτς και Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Ριστέβσκι, Ηλία Κ, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντοβιτς, Μπίζκερ, Ενεμ, Καλλένος, Περδίος, Αξεντίγεβιτς.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Μασέδο, Μποκτσάι, Δημητρίου Μ, Ρας, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Πέπε, Πελάτζιο.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Νταβό, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες.

Σκόρερ: 11' Μ.Ηλία/ 31' Βαλακάρι, 45+4',63' Ζάιρο, 90' Νταβό

Κίτρινες: 52' Ριστέφσκι/10' Ζάιρο, 50' Πελάτζιο